Service

Principal

2000 – Pres Les Boag

1994 – 2000 Neil Galloway

1993 – 1993 Frankie McKeown

1983 – 1985 Ray Smith

1986 – 1991 John Toll

1980 – 1982 Beryl Pollock

Assistant Principal

2008 – Pres Barbara Peel

2016 – Pres Marc Crilly

2015 – 2015 James Parker

2010 – 2013 Maree Simpson

2000 – 2008 Roberta O’Dowd

President

2017 – 2017 Alistair Bavage

2015 – 2016 Kevin Van Grondelle

2012 – 2014 Dean O’Neill

2006 – 2011 Kelvin Legg

2003 – 2005 Bill McMahon

1999 – 2003 Peter Bartlett

1992 – 1999 Bruce Mathrick

1986 – 1992 Bruce Featherstone

1984 – 1986 Bruce Smith

1980 – 1984 Ron Lovett

30 years

1980 – 2013 Libby McDonald

1980 – 2012 Terry McConnell

1983 – 2013 Maree Simpson

1986 – Pres Annette Lindsay

20 years

1983 – 2010 Russell Newman

1987 – 2009 Roberta O’Dowd

1989 – 2016 Annette Moore

1990 – 2013 Margot Baker

1993 – 2015 Carol Sissing

1994 – Pres Sharrelle Nicholas

1995 – Pres Pam Wood

1995 – Pres Vicki Wingate

1996 – Pres Debbie Morrison

1998 – Pres Anitta Merbach

1998 – Pres Jennie Glembin

1998 – Pres Xiao Mei Lin

 

15 years

1989 – 2003 Florence Dodson

1990 – 2009 Anne Ellenby

1993 – 2010 Ruth Calabro

1994 – 2010 Michael Tilley

1995 – 2009 Pam Stewart

1998 – 2012 Jill Harrup

2000 – Pres Les Boag

2002 – Pres Janice Siladi

2002 – Pres Barb Peel

2003 – Pres Ayse Bavage

2003 – Pres Debbie Cunningham

2003 – Pres Anita Strobel

2003 – Pres Karen Neil

10 years

1991 – 2003 Judith Price

2000 – 2013 Marlene Houlden

2001 – 2011 Keith Foster

2002 – 2012 Paul Greenwood

2002 – 2015 Georgia Despotellis

2004 – Pres Cheryl Hudson

2005 – 2014 Coral Tippet

2005 – Pres Marc Crilly

2005 – Pres Vanessa Grasso

2005 – Pres Helen Taylor

2005 – Pres Emma Finn

2006 – 2015 Josh Hunt

2006 – Pres Tanya Jenkinson

2006 – Pres Jen Schanssema

2006 – Pres Barbara Flint

2006 – Pres Jane Jelley

2006 – Pres Leanne Goodall

Awards

Aston Shield

Aston Shield Colour (Navy)Aston1

The Aston Shield is presented in the spirit of Tilly Aston, whom the seat of Aston is named after.

This special award program acknowledges the valuable contribution of students from schools throughout the Federal electorate of Aston.

Students are recognised for their:

– high standard in attitude and achievement;

– participation in all school activities with a good attitude;

– full commitment to the ethos of the school;

– an awareness of others and their needs; and,

– positive contribution to the school community over a number of years.

The selection process excludes a student’s other leadership responsibilities.

A selection panel of teachers and school staff from each school chooses the successful students of each year’s Aston Shield.

It is presented annually by the Federal Member for Aston, Alan Tudge MP, at the school’s end of year graduation/speech night or final assembly.

Alan presents an individual shield to each successful student and a larger, perpetual shield displaying the engraved name of each year’s successful recipient, is presented to the school for display in a prominent position.

All schools within the Federal electorate of Aston are welcome to participate in the Aston Shield program. Currently 36 out of 44 schools choose to participate.

StateLibQld_2_207901_Tilly_Aston

Matilda Ann Aston (11 December 1873 – 1 November 1947), better known as Tilly Aston, was a blind Australian writer and teacher, who founded the Victorian Association of Braille Writers, and later went on to establish the Association for the Advancement of the Blind, with herself as secretary. She is remembered for her achievements in promoting the rights of vision impaired people.

Alumni

2016 Madilyn Geer

2015 Olivia Bedford

2014 Ruby Walters

2013 Aaron Sharkey

2012 Keely Jenkins

2011 Sherri Smith

2010 Jessica Jenkins

2009 Nathan Taylor

2008 Georgia Wilkinson

2007 Mikaela Roberts

2006 Sharni Peters

2005 Gemma McMahon

2004 Cailan Suttie

2003 Bradley Calladine

2002 Claire Baillis

2001 Jessica Plymin

2000 Sarah Cilan

1999 Adrian Caruso

1998 Kate Warner

1997 Fiona Cook

Principal

The Templeton Principal’s Award is awarded to the student with the highest academic results at the end of Grade 6. The winner is judged according to results in English, Mathematics, History, Geography and Science. The award is presented at Grade 6 Graduation by the Principal.

Alumni

2016 Jash Sant

2015 Linda Chen, Jasmin Wang

2014 Sophie Chen

2013 Sahana Sughesh

2012 Heman Punithan

2011 Lian Ren

2010 Cassandra Tam

2009 Tomas Steinemann

2008 Samuel Wong

2007 Vicky Lee

2006 Sally Chieu

2005 Genevieve Ho

2004 Emily Plymin

2003 Trina Majumdar

2002 Calvin Wong

2001 Tina Kien

2000 Laura Couper

1999 Tim Hardham

1998 Brett Flintoff

1997 Krystal O’Toole

1996 Jane Moxey

1995 Claire Powell

Sport

The Templeton Sports Award is awarded to the Grade 6 student for excellence in Physical Education and Inter-school Sport. A past winner of the award was AFL footballer Daniel McConnell who played for West Coast and North Melbourne.

Unknown

Alumni

2016 Blake Drury

2015 Ashleigh Papic

2014 Rhyce Drummond

2013 Spencer Stuckey

2012 Nicholas Smith

2011 Hayley O’Neill

2010 Yasmin Tan

2009 Jordan Roberts

2008 Teah Edelmaier

2007 Tyran Groves

2006 Ben Cromb

2005 Bradley Simpson

2004 Georgi Lovelace

2003 Brooke Simpson

2002 Amy Wilson

2001 Sam Wells

2000 Adam Parker

1999 Rachael Smith

1998 Daniel McConnell

1997 Dean Parker

Endeavour

ScholarCollier

Previously known as the Collier Award, the Endeavour Award is presented to a Grade 6 student recognised for achievements across a number of disciplines, including academic results, performing arts, physical education and community service. The award is presented annually by MP Nick Wakeling, and contains a scholarship component. The scholarship is funded by the Templeton Primary School Council. Between 2004 – 2012 the Milk Bar awarded an annual Junior Collier Award to a worthy student in Grade 4.

Alumni

Endeavour Award

2016 Emma Wilcox

2015 Rylee Cartledge

Collier Award

2014 Yasmin Oroji

2013 Tyler Hoogwerf

2012 Harrison Montalto

2011 Jacob Barrett

2010 William Smith

2009 Tyson Henry

2008 Taylor Van Gramberg

2007 Karen Eriksen

2006 Sam Armstrong

2005 Geraldine Cheong

2004 Alysha Ferwerda

2003 Jenny Chiel

2002 Simon Hall

Junior Collier Award

2016 Emma Johnson

2012 Mackensey Tait

2011 Aaron Sharkey

2010 Samuel Taylor

2009 Beth Brear

2008 Shaun Barnacle

2007 Evelyn Zammit

2006 Savannah Swift

2005 Brittany Bosse

2004 Nathan Green

School Captains

Blake and Gemma, School Captains 2016
Alumni

2017 Daniel, Siennah

2016 Blake Drury, Gemma Van Grondelle

2015 Akshaay Shankar, Sadhana Sughesh, Matthew Donald (vc), Kayla Nicey (vc)

2014 Jaden Pay, Harini Jeevaraj

2013 Riley Coughlin, Tamsin Cohen

2012 Ashleigh Hollins, Sam Taylor

2011 April Walters, Jacob Barrett

2010 Yasmin Tan, William Smith

2009 Eylem Kim, Josh Hudson

2008 Chelsea Berry, Justin Wade

2007 Brittany Bosse, Dushan Ranasinghe

2006 Sharni Peters, Rowan Calladine

2005 Naomi Fitzgerald, Bradley Simpson

2004 Amanda Cain, Jason Neil

2003 Phyllix Tam, Robert Handel

2002 Nadia Louw, Ashan Ranasinghe

2001 Lizzie MacGregor, Sam Pardon

2000 Lisa Warner, Mitchell Camm

1999 Renai Alexopoulos, Kimberley Dawe, Benjamin Small

1998 Kate Warner, Travis McCarthy-Henry

1997 Danielle Flower, Jason Thatcher

1996 Laura Camm, Jonathan Chen

1995 Claire Pownell, David Taylor

Our school captains are chosen by the Principal at the end of the school year. Candidates are required to present a speech to all members of staff highlighting why they are the best candidate for captain, with one girl and one boy chosen to represent Templeton the following year. The school captains have a responsibility to not only lead the school cohort, but to host a weekly assembly, represent Templeton at network events and host graduation.

House Champions

Chappell

Champions

2016

2015

2012

2005

2004

2001

1997

1995

1991

1985

1984

 

 

Gould

Champions

2013

2010

2006

2000

1999

1998

1988

1986

 

Boyle

Champions

2014

2011

2003

2002

1996

1990

1987

 

Newcombe

Champions

2009

2008

2007

1994

1993

1992

1989

 

Since 1980…..

AFL Players

National Finalists

State Champions

District Premierships

National

1992 National Draft
St Kilda, Hawthorn, Sydney
1993 – 2008

Peter Everitt

2003 National Draft
West Coast, North Melbourne
2005 – 2006

Daniel McConnell

2009 National Draft
North Melbourne
2010 – 2012

Ayden Kennedy

National Finals
Aerobics
2004

 

 

100m

National Silver Medal

2016

Jennifer L

 

 

State

Cross Country
#28 State Finals
2017

Kaitlyn S

100m
#2 State Finals
2016

Jennifer L

200m
#3 State Finals
2016

Jennifer L

4x100m Relay
State Record – 56.50
2016

Gemma, Breejena, Anjana, Charmi

4x100 Relay
#1 State Finals
2016

Gemma, Breejena, Anjana, Charmi

100m
#6 State Finals
2016

Breejena K

VPSSA Cricket
State Finals
2009
VPSSA Aerobics
State Champions
2004

VPSSA Tennis
State Champions
2002

VPSSA Basketball
State Champions
1997

VPSSA Netball
State Champions
1989

Region

VPSSA Girls Volleyball
Regional Runners Up
2016

 

VPSSA Cross Country
Regional Champions
2016

 

VPSSA Swimming
Regional Champions
2016

 

Girls 4x100m Relay
Regional Champions
2016
VPSSA Soccer
Regional Runners Up
2015
VPSSA Cricket
Regional Champions
2009
VPSSA Netball
Regional Runners Up
2008
Hoop Time 3/4 Boys
District Premiers
2017
Hoop Time 3/4 Boys
District Premiers
2016
Girls Football
Regional Runners Up
2016
Hoop Time 5/6 Girls
District Runners Up
2015
Girls Football
District Premiers
2016
Hoop Time 5/6 Girls
District Runners Up
2014
Hoop Time 3/4 Boys
Regional Runners Up
2016

District

Rowville District (RDSSA)
2011 – Present
Boronia/Ferntree Gully District
1993 – 2010
Boronia/Ferntree Gully District
1989 – 1992